Vrijeme je godišnjih odmora i putovanja, a da bismo u potpunosti mogli uživati, trebalo bi na put ponijeti i neke lijekove. Putna ljekarna nije univerzalna pa bi svatko prema svojim potrebama trebao pripremiti i ponijeti svoju.
Kao prvo, svatko tko boluje od kroničnih bolesti trebao bi pripaziti da ne zaboravi uzeti svoju terapiju barem za onoliko dana koliko putuje.
Što se tiče preostalog sadržaja putne ljekarne, on ovisi o duljini i mjestu putovanja. Primjerice, ako se pripremamo za planinarenje, veće su vjerojatnosti za ozljede, a odlaskom na more prije ćemo zadobiti opekline.
Ukoliko patimo od bolesti kretanja tijekom putovanja, dobro je preventivno uzeti antiemetike (dimenhidrinat), pripravke na bazi đumbira ili akupresurnu narukvicu kako bi putovanje prošlo što ugodnije.
Često se na putovanjima javljaju probavne tegobe zbog uzbuđenja, promjene prehrane ili trovanja hranom. Zato bi bilo dobro u slučaju proljeva i povraćanja imati vrećice za pripremu oralne rehidratacijske otopine (koja se može uzeti i nakon pojačanog znojenja zbog fizičke aktivnosti ili boravka na suncu) da ne dođe do dehidracije. U slučaju trovanja hranom ili pićem medicinski ugljen je prva pomoć koju možemo uzeti. Također, probiotici sudjeluju u obnovi crijevne flore pa smanjuju probavne tegobe (proljev, nadutost, konstipacija). S druge strane, ako dođe do konstipacije ili zatvora, bilo bi dobro imati neku pomoć, npr. glicerinske čepiće, da bismo si olakšali.
Bolovi i povišena tjelesna temperatura su teško predvidivi pa ako nas zadese, trebalo bi u putnoj ljekarni imati analgetik/antipiretik u bilo kojem obliku, ovisno o dobi. Iako se analgetici mogu koristiti za bolno grlo, nije na odmet uzeti i pastile ili sprej na bazi antiseptika i anestetika jer bolno grlo se često može javiti zbog klime, konzumacije hladnih pića ili osušene sluznice zbog dehidracije.
Većina ljudi putuje ljeti pa je izlaganje suncu neizbježno.
Uz sve mjere zaštite od sunčevog zračenja (šeširi, lagana i svjetla odjeća,
izbjegavanje sunčevog zračenja između 11 i 17h) svakako treba ponijeti i
koristiti preparate sa zaštitnim
faktorom.
Također, sredstva za zaštitu od insekata
su dobro došla, pogotovo kod boravka u prirodi.
Od svih zaštita za nedaće na koži koje nam se mogu desiti ljeti, ipak postoji
vjerojatnost da nas zadese pa i na to trebamo biti spremni. Ubode i opekline
najbolje je tretirati lokalnim
preparatima s antihistaminicima za sprečavanje svrbeža i crvenila, a za
malo jaču reakciju mogu ići i antihistaminici
u obliku tableta. Za regeneraciju kože možemo imati preparate s dekspantenolom, hijaluronskom kiselinom, aloe verom ili
riblju mast.
Začepljenost uha zbog vode ili iritirano i crveno oko zbog klime ili peluda također su česti simptomi na putovanjima ljeti pa bi se u putnoj ljekarni trebale naći i kapi.
Za nastale ozljede i rane trebamo imati antiseptik u spreju, flastere, sterilne komprese i zavoje.
Za sve ozbiljnije tegobe na putovanju treba potražiti medicinsku pomoć pa nije loše odmah kod dolaska na odredište saznati gdje je možemo potražiti u slučaju da zatreba, a ako dobro popunimo sadržaj naše putne ljekarne, lakše tegobe nas neće ometati da bezbrižno uživamo na putovanju.
Ukratko, iako će se svačija putna ljekarna razlikovati prema mjestu, duljini putovanja i osobnim potrebama, ovi preparati će u „prvoj pomoći“ uglavnom svima biti od koristi:
IZVOR:
https://www.jgl.hr/kutak-za-strucnjake/putna-ljekarna-sto-preporuciti2
https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/12372/Putna-ljekarna.html
Klara Srša, mag.pharm.
Ova web stranica koristi kolačiće i vanjske skripte za poboljšanje vašeg korisničkog iskustva.
Postavke privatnosti
Ova web stranica koristi kolačiće i vanjske skripte za poboljšanje vašeg iskustva. Koji se kolačići i skripte koriste i kako utječu na vaš posjet naveden je s lijeve strane. Možete promijeniti svoje postavke u bilo kojem trenutku. Vaši izbori neće utjecati na vaš posjet.
BILJEšKA: Ove postavke će biti primjenjene samo u pregledniki i uređaju koji trenutačno upotrebljavate.
Google Analitycs